Szkolenie
BIOMECHANIKA UKŁADU RUCHU KONIA W REHABILITACJI
Terminarz
29-30.03.2025
Cel szkolenia
Głównym celem szkolenia jest zapoznanie się analizą biomechaniczną konia w warunkach terenowych z wykorzystaniem nowoczesnej technologii pomiarowej w pracy na różnym podłożu. Program szkolenia, został opracowany w formie przystępnej do nauki i zastosowania w pracy z końmi każdego dnia. Szkolenie pozwoli w łatwy sposób rozwinąć umiejętności, analizy ruchu konia w procesie rekonwalescencji dostosowując terapię do konkretnych jednostek chorobowych. Szkolenie prowadzone jest dla max 12 osób.
Do kogo skierowany
Szkolenie skierowane jest do lekarzy medycyny weterynaryjnej, masażystów, fizjoterapeutów oraz osób zainteresowanych rozszerzeniem wiedzy z zakresu biomechaniki układu ruchu konia w kontekście rehabilitacji. Zaleca się, aby słuchacz posiadał znajomość podstawowej anatomii konia (w tym układu kostnego, mięśniowego, stawów, pokrój konia) oraz biomechaniki (symetria ruchu, kinematyka i dynamika chodów konia).
Ilość godzin
Dwudniowe szkolenie obejmuje 15,5 godzin w tym: 10h zajęć teoretycznych i 5h zajęć praktycznych. Szkolenie kończy się zdobyciem certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo.
Prowadzący
Dr inż. Wanda Górniak – tytuł doktora nauk rolniczych otrzymała w marcu 2022 roku broniąc rozprawy doktorskiej dotyczącej wpływu rodzaju podłoża na biomechanikę kończyn koni wyścigowych. Obecnie pracuje jako adiunkt badawczo-dydaktyczny na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w dalszym ciągu zajmuję się zagadnieniem biomechaniki. Wykładowca na studiach podyplomowych „Naukowe podstawy treningu koni” oraz „Agro-Unia”, gdzie przekazuje specjalistyczną wiedzę dotyczącą chowu i użytkowania koni oraz treningu kłusaków. Posiada wieloletnie doświadczenie w wyścigach kłusaków, zarówno jako powożący, jak i trener. W 2019 roku uzyskała uprawnienia do pełnienia funkcji sędziego wyścigowego.
Koszt
Cena kursu – 1000 zł brutto. W ramach szkolenia zapewnione są materiały szkoleniowe oraz przerwy kawowe.
Noclegi i wyżywienie
W stajni Wierzbna Biały Las dostępny hotel i restauracja https://www.facebook.com/Bialy-Las-Restauracja-Hotel-Wierzbna-198995797217939/
www.bialylas.pl
Program szkolenia
Dzień I
I CZĘŚĆ
1. Wprowadzenie do biomechaniki konia.
2. Znaczenie rehabilitacji koni w procesie rekonwalescencji.
3. Rodzaje podłoża i kryteria oceny.
4. Rola nowoczesnej technologii pomiarowej w rehabilitacji koni.
5. Analiza biochemiczna w warunkach terenowych.
II CZĘŚĆ
6. Analiza koni w ruchu – część praktyczna.
Dzień II
I CZĘŚĆ
1. Znaczenie interdyscyplinarności w pracy z koniem.
2.Dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb konia.
3. Praktyczne zastosowanie technologii pomiarowej w rehabilitacji koni.
II CZĘŚĆ
4. Praktyczne ćwiczenia z analizy danych pomiarowych i interpretacji wyników.